Dětská masáž

14.12.2019

Děťátko je chráněno, kolébáno a krmeno v teple matčina těla  a tak si přirozeně zvyká na okamžité naplnění svých potřeb. Porod je slavnostním vyvrcholením těhotenství a od této chvíle je novorozenec závislý na lásce a péči svých rodičů, kteří mu pomáhají zvládnout přechod z matčina lůna na svět  s co nejmenším pocitem úzkosti.

Již v břiše maminky má děťátko vekou potřebu dotýkat se jí a být hmatově stimulováno, vždyť hmat je prvním smyslem, který se vyvíjí a jr prvním a převažujícícm prostředkem komunikace. Každému z ás rodičů chvíi trvá než své děťátko nacítíme do svých rukou a těla. Pozornost věnovaná  těsnému fyzickému kontaktu s miminkem usnadňuje budování vzájemného vztahu, konejšení a s děťátkem zůstáváme spojeni, což podporuje pocit bezpečí, důvěry, nezávislosti a pozitivně působí na rozvoj dětské osobnosti a jeho vztahu k ostatním.


Způsob , jak děťátko držíme a dotýkáme se jej, mají také viv na jeho cekové dispozice.


Masáže patří k prastarým dovednostem, které přináší uvolnění jedotlivým částem lidského těla a psychiky dítěte.Během prvních měsíců se dítě narovnává z původní stočené polohy plodu, svaly se natahují, rozvíjí se se pohyblivost a dochází ke koordinaci pohybů.. Masáže jsou cenným pmocníkem při přípravě n tělesnou činnost, při zlepšování pohyblivosti a relaxaci. Podporují oběhový a imunitní systém, mají pozotivní vliv na srdeční činnost, dýchání a trávení, zajišťují vyrovnnaý vývoj a podporují rozvoj růstu dítěte

Pro masáž volíme vhodný čas, ideálně mezi krmením, kdy je děťátko bdělé na komunikaci dotekem.

Masážní olej používáme nejčistší olej s nejjemnějším aroma vzhledem k citlivosti dětské pokožky a čichu.

Postupně si najdeme nejpohodlnější polohu pro masírování, jak pro sebe, tak pro dítě, abychom společně setrvali v uvolněném stavu. 

Podle reakcí dětátka poznáme jaký tlak a rytmus doteků mu nejlépe vyhovuje.

Během masáže provádíme hmaty odstředivé k uvolnění  únaby či napětí a hmaty dostředivé k sezílení svaových skupin a dodání energie. Dle času ve terém masáž provádíme, tak můžeme určovat rytmus hmatů a jejich počet.