Podzimní šestinedělí

08.08.2017

Co začal podzim jsem se pomalu nezastavila. Maminky volají, hledají podporu při kojení v šestinedělí, někdy jen tak - chtějí se vypovídat, ujistit, že pro sebe i děťátko dělají to nejlepší.

V čem je jiné šestinedělí v pozdimních a zimních měsících?

Venku je zima, sucho, fouká, energie přírody se ukládá ke spánku a jak zvířatům a lidem naznačuje, že je vhodný čas k zastavení, usebrání. Dny jsou spíše tmavé, není tak lákavé vyrazit s miminkem ven a potkat se s jinými ženami či rodinami. Máme chuť vyrazit ven někam mezi lidi, ale než se nachystáme, oblíkneme, už se zas potíme. Co si budeme povídat, 

Maminka  po porodu děťátka potřebuje dostatečný prostor k adaptaci na tuto velkou tranformaci a podporu celé rodiny.

Potřebuje  své posvátné místo, pelech pro odpočinek s děťátkem. Zajistěte ženě teplo, hlavně  pro nohy a pánev. Energii ledvin je třeba chránit ponožkami.

Na kojení je vhodné oblečení, vě kterém se maminka nebude příliš potit a pokud ano,mít vedle sebe oblečení na převléknutí.

Po porodu je třeba rychle a efektivně doplnit postnatální čchi v ledvinách a posílit střední zářič. Tvorbu čchi a šťáv podporují zejména polévky, dobře kvašené obilí, kompoty, zeleninové pokrmy z jednoho hrnce. Jídla by měla obsahovat všech pět chutí a potraviny by měly být konzumovány de svých tepelných účinků v daném ročním období. Miminka nemusí skrze mléko příliš ostrého a kyselého. Některé děti hůře reagují na  obilí se silnými slupkami, nedostatečně tepelně zpracované. Zeleninu i ovoce děti lépe snášejí v chladném období povařené či podušené. Pokud strava není bohatá na čchi podléhá žena svým neovladatelným chutím na sladké - sladké nákypy z prosa, polenty a ovoce či kompoty s medem tuto potřebu naplňují.

Maminka opečovává děťátko a potřebuje doplnit svou energii opečováním partnerem či maminkou, kamarádkou. Nabídněte novopečené mamince masáž, kterou můžete provést v klidu domova s děťátkem. 

Již po porodu placenty můžeme mamince dopřát pohodlnou pozici a teplo a pod dekou jí masírovat jemně nohy a chodidla. Pro šestinedělí jsem si oblíbila oleje pečující:

balzámové benzoe - nasládlá vůně evokující teplou deku

heřmánek římský - zklidňuje, opečovává trávení maminky, uvol%nuje svalové spazmy

mandarinka - osvěžující vůně